15 Aralık 2017 Cuma

Sabri Öztürk'ten Erzik'i Duygulandıran Hediye

"ÖZTÜRK"LERİN, GİRESUN STK'LARI İLE BİRLİKTE HASAN TURAN'IN SEÇİMİ

27 Ekim 2015, 23:16
Bu makale 1871 kez okundu
REMZİ MAMAŞOĞLU
"Öztürk"lerin, Giresun STK ları
ile birlikte Hasan Turan’ın seçimi
1 Kasım 2015 Giresunlular açısından Öztürk'lerin seçimi. Ak Parti Giresun 2. sıra adayı Cemal Öztürk.
 Kendisi aslen Çanakçı ilçemizden. KTÜ’den emekli Öğretim Görevlisi. ÇAYKUR eski Genel Müdür yardımcısı, Fiskobirlik eski Genel Müdürü. Soyadı Öztürk.
                Ak Parti'nin ikinci sıra adayı Av. Sabri Öztürk.
                Parti'nin kuruluşundan bu yana teşkilatın tüm kademelerinde ve birimlerinde görev yapmış ve 2,5 yıl il başkanlığı görevinde bulunmuş, partiye kazandırdığı artı değerlerle genel merkezin dikkatini çekmiş ve en fazla üye kazandıran başkan sıfatıyla özel olarak ödüllendirilmiş sanat ruhlu bir aday. İyi bir hukukçu. Soyadı Öztürk.
                Kucaklıyor herkesi,siyasetin "Öztürk"çesi. Zaten genç bir hukukçu fidan gibi bir delikanlı iken tanıdım onu. Sabri Öztürk de aslen Dereli ilçemizden.
                Nihat  Öztürk; Ak Parti'nin kuruluşundan, 7 Haziran seçimlerine kadar partisinin tüm birimlerinde çalışmış, Muğla il başkanlığı yapmış, genç yaşında deneyim kazanmış bir isim. Yürekli bir Karadenizli, has bir Giresunlu. Doyduğu topraklarda yaşayan ama doğduğu toprakları unutmayan, mesleğinde ve siyasette başarı merdivenlerini ağır ağır çıkan bir şahsiyet.  Ecdad topraklarına ziyaretlerini esirgemiyor. Hatta üç günlük bir turist gibi gelip gitmiyor. 15-20 gün gibi konaklayıp ziyaretler gerçekleştiriyor. Teşkilatın içinden geliyor. 7 Haziran'da aday gösterilmedi. Ama kendisi listeye girmişçesine beklenenden fazla bir performans göstererek,  kendine yakışanı yaptı. Ancak çok geçmeden hatasını anlayana parti üst yönetimi,  1 Kasım seçimleri için onu 2. sıra adayı yaptı. Böylece Nihat Öztürk, özverili çalışmalarının karşılığını da almış oldu. Soyadı Öztürk. SMMM ve Tirebolulu.
Soyadı Öztürk olan üç hemşehrimiz meclis yolunda ilerliyorlar. Başarı dileklerimi gönderiyorum, Öztürk’lere.
Öyle görünüyor ki, 1 Kasım seçimleri Giresunlular açısından Öztürk'lerin seçimi olacak gibi!
NEDEN GİRESUN STK'LARININ VE
NEDEN HASAN TURAN'IN SEÇİMİ?
Ak Parti'nin İstanbul 1. seçim bölgesinden Pirazizli hemşehrimiz Hasan Turan, 12. sıradan aday gösterildi.
Hasan Turan'ın İstanbul'dan aday gösterilmesine ayrı bir paragraf açılması gerekiyor. Bendeniz görüşlerimi beyan ederek, İstanbul'dan aday olması noktasında görüşlerimi beyan ederek bu paragrafı zaten önceden açmıştım. Siz doğruları düşünürseniz doğrular da size geliyor, hak rücu ediyor. Bazı hemşehrilerimiz, Hasan Turan’ın Giresun'dan aday olması noktasında bir kampanya yürüttü. Sevgili Hasan Turan’ın arzusu da bu doğrultudaydı. Bendeniz bu kampanyanın hep dışında durdum. Tam tersine aksini düşündüm,  Hasan Turan’ın İstanbul'dan aday olmasını arzu ettim. Çünkü mevcut konumu onu gerektiriyordu. Hep İstanbul’u salık verdim başta kendisine ve sonrasında da kendisinin Giresun’dan aday olmasını destekleyenlere. Böyle olması gerektiği konusunda haklı gerekçeler olduğunu bizatihi vurguladım.
                Hasan Turan özellikle son 10 yıldır Pirazizliler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, Pirazizliler Derneği Başkanı, Piraziz Dernekler Birliği Başkanı, Giresun Dernekler Birliği yöneticisi ve Giresun Federasyonu Başkanı sıfatıyla İstanbul'da Giresun STK'ları arasında, çalışkanlığı, becerisi, hemşehriler arasında iletişimi ve gayretleri ile belki de bunu hak ediyordu.
                Hasan Turan, Piraziz ve Çevre Köyleri Derneği ile birlikte Piraziz’i de Giresun Dernekler Birliği ve Giresun Federasyonu’nda  temsil ediyordu.
                Giresun sivil toplum kuruluşlarına da adımını buradan attı. Giresun STK’ndaki görevini daha sonra Giresun Federasyonu Başkanı olarak taçlandırdı. Giresun Dernekler Birliği, Feshane Giresun Günleri’ni düzenlerken, o zaman yönetim kurulu üyesi olan Hasan Turan, Giresun Günleri’nin Organizasyon Başkanlığına getirilmişti. Giresun Federasyonu Başkanı olunca, Feshane Giresun Günleri bundan böyle tamamen Giresun Federasyonu uhdesinde yapılmaya başlandı. Hasan Turan, Giresun sivil toplum kuruluşlarındaki en önemli başarısını Feshane Giresun Günleri etkinliklerinde gösterdi.
                Giresun Dergisi yazı ailesine katılmasıyla birlikte Giresun Dernekçiliğine de adım atan yazı ailemizden Sevgili Halil Kütük sık sık fikir alış verişi yapıp, Giresun Günleri ile ilgili düşüncelerini paylaşırken, Organizasyon Komitesi Başkanlığını, Piraziz’i temsilen yönetiminde bulunan reklamcı kimliği ile sevgili Hasan Turan’a tevdi edeceklerini söylemişti. Hasan Turan, Giresun Dernekler Birliği’nin kendisine tevdi ettiği bu görevi, yönetimindeki arkadaşlarıyla da sürekli istişarelerde bulunarak en güzel bir şekilde taçlandırdı. İşte Eyüp’te Feshane Giresun Günleri’nin gelişimi böyle başladı ve ardından İstanbul’da kurulan bir organizasyon olarak hafızalara yazıldı. Hasan Turan, kuşkusuz ki Giresun Günleri’ne şekil verdi ve toplumsal bir bütünlüğe dönüştürülmesine vesile olarak İstanbul’da yerel bir organizasyonun sesinin daha gürlemesine katkı sağladı. İstanbul Eyüp’te düzenlenen Giresun Günleri  de böylece taçlanarak zirve yaptı. Giresun Dernekler Birliği’nin Giresun Federasyonu’nun çatısını oluşturmasının ardından bu federasyonun kurulmasıyla birlikte Sevgili Halil Kütük kurucular kurulu başkanı sıfatıyla başkanlığa kendi isteği ile aday olmadı ve bu göreve Hasan Turan’ın getirilmesi kararlaştırıldı.  Böylece Hasan Turan’ın Giresun Federasyonu Başkanlığı süreci ve serüveni başladı. Hasan Turan da üstlendiği bu görevi en iyi bir şekilde yürütüyor , Giresun Dernekçiliğine yeni bir ivme kazandırıyordu. Hasan Turan’ın Giresun dernekçiliği öyküsü de böyle başlıyordu. Hasan Turan üstlendiği misyonun Giresun STK’larında hakkını fazlasıyla verdi ve bu görevini siyasete de taşıyarak  taçlandırdı.   Önce Güngören, sonrasında Gaziosmanpaşa Belediye Meclis Üyesi olarak kendini Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeliğine taşıdı. 7 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı olmak için çevresinin de telkinleriyle bu görevinden istifa ederek Giresun’dan milletvekili aday adayı oldu. Partinin daha önceden getirdiği kıstaslar nedeniyle iki kişinin dışında bu adaylığa vize verilmedi veto edildi. 7 Haziran seçim sonuçlarının getirdiği yeni durum nedeniyle, Cumhurbaşkanı kendi yetkisini kullanarak erken seçim kararı alarak uygulamaya koydu ve Hasan Turan bu kez hem Giresun ve hem de İstanbul’dan aday adaylığına niyetlendi. Yapılan uzun soluklu ve çetin kulislerin cereyan ettiği genel merkezde Hasan Turan’ın milletvekili adaylığı İstanbul 1. Seçim bölgesinden kesinleşti. Tabi bu da tam isabet oldu. Doğrusu ve yakışanı da buydu. Genel Merkez, Giresunlular açısından İstanbul’da siyasette yakışanı yaptı, Hasan Turan’ı Giresun’dan İstanbul’a kaydırdı. Ak Parti’nin genel merkez yöneticilerini bu isabetli kararları nedeniyle tebrik ediyor, başarı dileklerimi yolluyorum.
                Çünkü bugüne kadar İstanbul'da Giresun sivil toplum kuruluşlarını temsilen onlar adına tek bir isim aday gösterilmemişti. ANAP’tan Giresun Milletvekili seçilen ve önce merkezi Kadıköy’de bulunan İstanbul Giresunlular Derneği Başkanlığı görevini yürüten Sayın Rasim Zaimoğlu’nu bu perspektifin dışında tutuyorum. Çünkü Sayın Zaimoğlu İstanbul Giresunlular Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığının yanı sıra, bundan daha da önemlisi,  ülkemizin önemli sivil toplum kuruluşları arasında haklı bir sıfatı ve yeri bulunan Türkiye Genç İşadamları Derneği Başkan Vekili ve Türkiye Futbol Federasyonu’ unda Yönetim Kurulu Üyesi idi. Aile de siyasetin içindeydi. Amcası Dr. Galip Zaimoğlu, Giresun milletvekilliği yapmıştı. Kendisi siyasi bir kültürün içinde yetişmişti.
                Dernek başkanı sıfatıyla başka aday adayı olanlar da olmuştu. Özellikle ANAP döneminde hemşehrileriyle yakından iletişim kuran, teşkilatların içinden gelen,  Giresun camiasına yakın duran rahmetli Temel Gündoğdu da, bugünkü Hasan Turan'ın farklı bir versiyonu idi. Nedenine gelince… Rahmetli Gündoğdu’nun üniversite yılları hep siyasetin içinde geçmişti. O gençlik yıllarının gözde partisi DP’de Gençlik Kolları’nda başlayan siyasi süreci, siyasetin daha da içine taşımıştı. O yılların siyaseti bugünkülerden daha çok önem arz ediyordu. Siyasetin bir kalitesi vardı, daniskası yoktu.
                Hasan Turan kardeşimiz o günleri yaşamadı ama biz o günlerin canlı tanıklarıyız. Hatta sevgili Hasan Turan'a zaman zaman, İstanbul eski milletvekili ve ANAP Üsküdar eski ilçe başkanı merhum Temel Gündoğdu'yu örnek bile gösterdiğim olmuştur. Temel Gündoğdu, teşkilatçılığı ile İstanbul'da siyasette sesimiz olmuştu, o yıllar. Bu becerisini, çalışkanlığını, insani değerlerini, hemşehrilerimizle olan münasebetlerini Milletvekilliği ile taçlandırmıştı. Bendeniz ta ki o yıllardan bugüne kadar merhum Temel Gündoğdu'nun eksikliğini hem İstanbul’da Giresun cemiyetlerinde ve hem de Giresun siyasetinde bir değerler manzumesi olarak 21 yıldır hissediyorum ve görüyorum.
                21 yıl sonra Hasan Turan’ın, hemşehrilerimiz adına bu boşluğu dolduracağına yürekten inanıyorum. Umarım bizleri ve hemşehrilerini yanıltmaz. Bazen bu tür koltuklar dostları daha fazla yaklaştırıyor, bazen de daha da çok uzaklaştırıyor. Bendeniz Hasan Turan’ın, yaklaştıran kanadında yer alacağını düşünüyorum. En azından, temennim bu yönde.
                Tabi ki bu arada naçizane bir uyarı ve temennide de bulunmak istiyorum. Temel Gündoğdu gibi ekibini her yönüyle iyi seçmeli. Eğer öyle yaparsa, çıktığı bu ulvi yolculukta iyi yürüyebileceğine inanıyorum. Temel Gündoğdu'nun teşkilatçılığını ve hemşehrileri ile olan iletişimlerini hep örnek gösterdim kendilerine. Bu bakımdan Hasan Turan'la bu ivmeyi yakalayacağımıza inandığım için İstanbul'dan aday olmasını ısrarla vurguladım. İşte bunun için Giresun'dan aday olmasını tasvip etmedim. Giresun'dan değil de ısrarla İstanbul'dan aday olması noktasındaki görüş ve düşüncelerimi başka mecralara çekmek isteyenler oldu. Allah'a şükrediyorum yine ben haklı çıktım. Benim düşünce dünyamda şekillenen siyasi algının oluşması ve resmen de İstanbul’dan aday olması kesinleşince haklı düşüncelerimiz bir kez daha kendini gösterdi.
                Gelelim bugüne. Şimdi Hasan Turan için hak rücu etti ve aday oldu. Adaylığı resmen tescillendi. Hem de İstanbul 1. seçim bölgesinden. Allah yar ve yardımcısı olsun. İstanbul ‘da stratejik konumu itibariyle önemli bir seçim bölgesi. 31. Milletvekili çıkarıyor. İstanbul 1. Seçim bölgesi yerleşim alanı olarak İstanbul’un Anadolu yakasında. Adalar, Üsküdar, Beykoz, Ataşehir, Ümraniye, Kadıköy, Çekmeköy, Sancaktepe,  Maltepe, Kartal, Pendik, Tuzla,  Şile ilçelerini kapsıyor. Ayrıntılarına girmeyeceğim. 12. sıra adayı. Ak Parti bu bölgeden daha önceki seçimlerde 14 milletvekili çıkardı. Görünen o ki Hasan Turan da daha önceki seçimlerin sonucuna bu pencereden bakıldığında banko seçilecek gibi. Gönlümüz ve kalbimiz tüm içtenliği ile bunu arzuluyor.
                Siyaset duygusallığı kaldırmaz. Garanti seçilir algısına da asla takılmamak gerekiyor. Bazen telafisi mümkün olmayan ummadık şeyler gelişebiliyor.
                Hasan Turan'ın İstanbul'dan aday gösterilmesi, özellikle vurguluyorum, başta kendi çalışkanlığı olmak üzere, partiye verdiği emeğin, sadakatin ve girişimciliğinin bir yansımasıdır. Bu bahsettiğim çalışmaları parti genel merkezi tarafından dikkate alınmış olacak ki, aday yapılmasına karar vermiştir.
Bu arada Hasan Turan, kendine ait özel lobileri de harekete geçirmiş ve Giresun STK'larındaki çalışmaları da bunda azımsanmayacak derecede katma değer oluşturmuştur. Şunu belirteyim ki, sadece Giresunlu olduğu, sadece Giresun Federasyonu Başkanı olduğu için aday gösterilmemiştir. Tüm değerler birleştirilmiştir. Sadece STK başkanlığı dikkate alınsaydı, bazı STK başkanları da aday gösterilirdi. Hasan Turan bu anlamda kendi adına ve Giresun Federasyon Başkanı sıfatıyla farkındalık oluşturmuştur.
                Tüm bunlar birlikte değerlendirildiğinde Hasan Turan'ın adaylığının İstanbul’da Giresun camiasında toplumsal bir sinerji yarattığı açıkça görülmektedir.
                Ak Parti Genel Merkezi böylece, kendisini seçilebilecek bir sıradan aday göstermekle 7 Haziran'da kaybettiği Giresunlular’ın gönlünü yeniden kazanmış oldu. Hele ki Hasan Turan'ı aday göstermekle daha fazla gönüllere girdiklerinin şimdi kendileri de farkında. Bendeniz bunun sandık sonuçlarına yansıyacağı konusunda iyimserim.
                Hasan Turan'ın adaylığı bu kapsamda İstanbul'da Giresunlular’a nüfus yoğunluğunun yanında Giresun Sivil Toplum Kuruluşlarının bugüne kadar dikkate alınmamasına aynı zamanda bir cevap niteliği taşımaktadır.
                Hasan Turan'ın adaylığı, Giresun STK’nın hem kendilerine siyasi bir güç ve hem de siyasi bir kimlik kazandırılmasına vesile oluşunun ilk işaret fişeğidir.
Bir başka açıdan bakıldığında, bundan böyle İstanbul'da Giresun sivil toplum kuruluşları, bazı kesimler yönünden hor görülme yerine hüsnü kabul göreceğinin de izlenimlerini vermektedir.
Ama anlayabilene.
Her ne kadar yukarıda belirtmiş olduğum gibi seçilebilecek bir sırada olmasına rağmen galeyana gelinmesin.
Hemşehrilere tavsiyemdir.  1 Kasım’da hem Giresunlular açısından, hem Giresun Dernekleri ve sivil toplum kuruluşları açısından ve hem de Hasan Turan açısından bir kazaya sebebiyet verilmesin.
Çünkü bedeli ağır olur.
Haydi hayırlısı.
Tüm adaylara başarılar dilerim.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Haber Sistemi DEMO v5 - 08 Ekim 2011Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV