20 Şubat 2018 Salı

Şedimizi Uğurladık, Yüce Allah'a Yolladık

Sabri Öztürk: Yaylalarımız çirkinleştirilmemeli

Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, yayla evlerinin yıkımı ile ilgili açıklama yaptı ve vatandaşlarımızı duyarlı olmaya davet etti.

06 Ekim 2017 Cuma 20:05
Bu haber 427 kez okundu
Sabri Öztürk: Yaylalarımız çirkinleştirilmemeli

Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, yayla evlerinin yıkımı ile ilgili açıklama yaptı ve vatandaşlarımızı duyarlı olmaya davet etti.

Yaylalarımız çirkinleştirilip yok edilmemeli, gelenek devam etmeli

Ak Parti Giresun milletvekili Sabri Öztürk, son günlerde gündemini koruyan yayla evlerinin yıkımı ile ilgili sorunların çözümü noktasında vatandaşlardan destek istedi. Milletvekili Öztürk, hem de bu boşluğun doğmasına CHP’nin sebebiyet verdiğini söyledi. Gerekçesini de açıklayan Öztürk, yaylalarla ilgili çıkaracakları yasanın CHP tarafından anayasa mahkemesine başvurup iptal ettirmesiyle ilgili başladığını vurguladı.

Öztürk açıklamasında; “Yayla evleriyle ilgili uzun süreden beri devam eden sorunumuz çözüm bekliyor. Yaylalara kaçak yapılan evlerin Devlet tarafından yıkılması da bu konunun kamuoyunda tartışılmasına neden olmaktadır” dedi.

YAYLACILIK GELENEĞİ DEVAM ETMELİ

Yaylalarla ilgili mevzuatın çok eski yıllara dayandığını belirten Öztürk, “Öncelikle biz, Anadolu’da asırlardır yaylacılık ve hayvancılık yapan atalarımızdan gelen bu geleneğin yaşamasını istiyoruz. Hükümet olarak da hayvancılığa her türlü desteği veriyoruz. Nitekim kadimden beri yaylacılık yapan köylülerimize de yaylalar ve meralar geçmişte Devletimiz tarafından bu amaçla tahsis edilmiştir. İşte Devlet tarafından tahsis edilen bu yayla ve meralarda hayvancılık yapan insanlarımızın kendilerinin barınması için eve, hayvanlarının geceleri kalabilmesi için ahıra ihtiyaç vardır. Şu anda mevcut mevzuat, çok eski yıllarda yapıldığı için yaylalarda ancak “geçici olmak şartıyla” bir yapıya izin veriyor. Şu anda ise eskiden yapılmış doğal yayla evlerinin eskiyip kullanılamaz hale gelmesi, ülkemizin gelişerek insanlarımızın refah seviyesinin yükselmesi ile yaylalara daha iyi “yayla evleri” yapma ihtiyacını doğurmuştur. Mevcut mevzuat da “geçici yapılara” izin verdiği için bu ihtiyacı karşılamamaktadır” açıklamasında bulundu.

BU BOŞLUĞU CHP DOĞURDU

Açıklamasının satırbaşları arasında 2012 yılında Ak Parti hükümetinin bu konuda çıkarılan yasanın sorunu çözmek amaçlı olduğunu belirterek CHP’nin buna engel olduğunu ve Anayasa Mahkemesine başvurduğunu ifade etti. Öztürk, “İşte yaylalarda hayvancılık yapan insanlarımızın bu sorununu çözmek için 2012 ve 2013 yıllarında AK Parti Hükümetince Mecliste kanun çıkarılmıştır. Ancak Ana Muhalefet Partisine mensup Milletvekilleri tarafından bu kanunun iptali için Anayasa Mahkemesine başvurulmuş ve mahkemece iptal edilmiştir. Böylece ortada bir kanun boşluğu doğmuş ve yaylalarda samimi olarak hayvancılık yapan insanlarımızın barınma sorunu çözülememiştir. şeklinde konuştu.

Şu anda bu yasa boşluğu nedeniyle yaylada hayvancılık yapan insanlarımızın barınma için yaptığı evler resmiyet yönünden sorun teşkil etmektedir. Eğer muhalefet milletvekilleri bu yasayı iptal ettirmeseydi bu sorun yaşanmayacaktı. Devletin koyduğu kurala göre izin alınmak suretiyle yine Devletin gösterdiği yaylalardaki yerleşim yerlerine belli ölçüde, belli şekilde yayla evi izinle yapılabilecekti” şeklinde konuştu.

SORUNU ÇÖZMEK İSTİYORUZ, YENİ BİR YASA ÇIKARILMASI GEREKİYOR

Milletvekili Sabri Öztürk, sorunun çözümü için yeni bir yasasının çıkarılması gerektiğinin altını çizerek CHP’nin bu yasal düzenlemeye destek vermeye çağrıda bulundu. Öztürk, ”Şimdi Anayasa Mahkemesinin iptal etmeyeceği yeni bir yasa çıkarılması gerekiyor. Ben bu konuda bölge milletvekili olarak uzun süredir çalışıyorum. Bu hususta Bakanlarımızı bilgilendirip destek istedim. Bölge milletvekilleri olarak sorunu çözmek istiyoruz. Muhalefetten de bu konuyu suiistimal etmeden çıkarılacak yasal düzenlemeye destek vermesini ve bir daha Anayasa Mahkemesine gitmemesini rica ediyoruz” açık desteğe davet etti.

YAYLALARIMIZ ÇİRKİNLEŞTİRİLİP YOK EDİLİYOR

Yaylalarımızda, villa, yazlık niyetinde bir çarpık yapılaşmanın önü açıldığını da kaydeden Öztürk, “Bu arada, yaylacılıkla ilgisi olmayan, hayvancılık yapmayan, yaylaların tahsis edildiği köy ahalisinden olmayan bazı vatandaşlarımızın da yayla ve meralara “villa, yazlık” niyetine gelişigüzel, plansız, çarpık betonlaşmaya yol açan kaçak yapıları da hukuken kabul edilemez. Bunlar bir tabiat harikası olan yaylalarımızı çirkinleştirip yok ediyor” vurgusunda bulundu.

TÜM HEMŞEHRİLERİMİZ DUYARLI HARAKET ETMELİ

Açıklamasının son bölümünde vatandaşlardan ve hemşehrilerimizden duyarlılık beklediğini sözlerine ekleyen Milletvekili Öztürk, “Tüm hemşehrilerimizin duyarlı olması gerekir. Aksi halde, kaçak beton yazlık yapanlar yüzünden tahsisli yerlerde yaylacılık, hayvancılık yapan hemşehrilerimizin barınma sorununu çözmek zorlaşıyor. Bu hususta samimi olarak hem muhalefetten hem hemşehrilerimizden duyarlılık ve destek bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Haber Sistemi DEMO v5 - 08 Ekim 2011Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV