20 Şubat 2018 Salı

Şedimizi Uğurladık, Yüce Allah'a Yolladık

Öztürk: Vatandaş Fındığını 10.5 TL.'nin Altında Satmasın

Ak Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, vatandaşın fırsatçılara imkan vermemesini ve fındığını 10.5 TL’nin altında satmaması gerektiğini söyledi.

19 Eylül 2017 Salı 21:20
Bu haber 419 kez okundu
Öztürk: Vatandaş Fındığını 10.5 TL.'nin Altında Satmasın
 Giresun Milletvekili Sabri Öztürk,

“Vatandaş fındığını 10.5’nin altında satmasın”

Ak Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, vatandaşın fırsatçılara imkan vermemesini ve fındığını 10.5 TL’nin altında satmaması gerektiğini söyledi.

Sabri Öztürk, fındık alım fiyatlarının iyi olmasının vatandaş kadar kendilerinin de arzusu olduğunu dile getirerek, “Tarım ekonomisine göre bir ürünün az olması halinde fiyatların yükseldiğini, çok olması halinde fiyatların düştüğünü; bu yıl fındık rekoltesinin geçen yıla göre neredeyse bir buçuk katından fazla olduğunu kaydetti.

 “Dolayısıyla sezon başlamadan fındık fiyatlarında düşme eğilimi vardı. Bu durumu önlemek için de sezon başlamadan önce bölge milletvekilleri olarak Tarım Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba ile toplantı yaptık. Toprak Mahsülleri Ofisinin mutlaka piyasaya girmesi gerektiğini vurguladık. Eğer Ak Parti Milletvekilleri ve hükümet olarak bu çabamız olmasaydı ve TMO devreye girmeseydi, belki fiyatlar 4-5 liralara kadar düşebilirdi” diyen Sabri Öztürk, TMO’nun piyasaya girmesi ve arz fazlası fındığı alacağını açıklamasının üreticilerin lehine verilmiş bir karar olduğunu, TMO’nun piyasaya girmemesi halinde üreticilerin daha fazla mağdur olabileceğine dikkati çekti.

AK Parti Giresun Milletvekili Sabri Öztürk, “TMO’nun piyasaya girmesinden ve fındık almasından rahatsız olanlar, üreticinin fındığının daha da ucuza gitmesini isteyenlerdir” diye konuştu.

Sabri Öztürk sözlerini şöyle sürdürdü : “Hükümet olarak her zaman üreticimizin yanında olduk ve yanında olmaya da devam edeceğiz. TMO’nun Giresun Kalite 50 randıman fındık için vermiş olduğu 10.5 TL’lik fiyat, her yıl fındık üreticileri için ödediğimiz kilogram başına yaklaşık 2 TL’lik destek ödemesi ile toplamda 12.5 TL etmektedir. Hükümetin üreticiye toplam bugün itibarıyla 12.5 TL’ye varan desteğini ve TMO’yu eleştiren kişiler, TMO’nun piyasaya girmesinden rahatsız olan kişilerdir, vatandaşımızın fındığının çok daha ucuza gitmesini isteyen kişilerdir. Ama vatandaşımız rahat olsun, Tarım Bakanımıza, TMO’ya güvensin, fındığını ucuza vermesin. TMO şu anda gelen tüm fındıkları alabilmek için her türlü tedbiri almaktadır. Hatta üreticilerimizden gelen talep ve şikâyetlere göre Tarım Bakanlığımız fındık alımlarını kolaylaştıran yeni tedbirler almıştır. Dekar başına alınan fındığın 90 kilogramdan 130 kilograma çıkarılması, çatlak oranının yüzde 5’ten yüzde 7’ye çıkarılması, nem oranının yüzde 3’ten yüzde’5 e çekilmesi, vatandaşlarımızdan gelen talepler üzerine bölge milletvekillerimizin çabalarıyla, bakanlığımız tarafından alınan kararlardır. Hem TMO Genel Müdürümüz hem Tarım Bakanımızla sık sık yaptığımız görüşmelerle fındık alımlarında üreticilere her türlü kolaylığın gösterilmesi talep edilmiştir.”

Zaten Giresun’un evladı olan TMO Genel Müdürümüz bu konuda elinden gelen gayreti göstermektedir. Elbette gönlümüz fındık fiyatlarının daha da fazla olmasını arzular. Zaten TMO’nun verdiği fiyat en alt taban fiyattır. Vatandaşımız bu fiyatın altında fındığını satmasın, tüccarlar fındık bulamadıkça fiyatları yükseltmeye mecbur kalacaklardır” diyen Sabri Öztürk , “Tarım Bakanına, hükümete ve fındık konusunda hassas davranan ve çaba gösteren herkese teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

 

 

           

 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Haber Sistemi DEMO v5 - 08 Ekim 2011Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV