20 Şubat 2018 Salı

Şedimizi Uğurladık, Yüce Allah'a Yolladık

GRÜ Akademik Yılı Açılış töreni Gerçekleştirildi

Giresun Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni, 02 EKİM 2017 Pazartesi günü Güre Yerleşkesi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

03 Ekim 2017 Salı 01:14
Bu haber 400 kez okundu
GRÜ Akademik Yılı Açılış töreni Gerçekleştirildi
Giresun Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni Gerçekleştirildi

Giresun Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni, 02 EKİM 2017 Pazartesi günü Güre Yerleşkesi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Rektörlük binası önündeki Atatürk Anıtı’na Çelenk Sunma Töreni ile başlayan program, konferans salonunda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Devlet Konservatuarı akademisyenlerinden Prof. Dr. Vasıf Hasanoğlu, Yrd. Doç. Dr. Gürkan Kırankaya, Öğr. Gör. Serdar Özdoğan ve Öğr. Gör. Ceren Demirok’un hazırladığı müzik dinletisinin ardından gerçekleştirilen protokol konuşmalarında kürsüye ilke olarak GRÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Ahmet Aslantürk çıktı.

Giresun Üniversitesinin bir ferdi olmaktan gurur duyduğunu söyleyen Aslantürk’ten sonra Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun konuşmalarını yaptı. “Üniversitemizin on birinci akademik yıl açılış töreninde, bugüne değin üniversitemizin kuruluşunda ve gelişmesinde emeği geçen, başta Milli Savunma Bakanımız Sayın Nurettin Canikli olmak üzere tüm milletvekillerimize, Valilerimize, belediye başkanlarımıza, Sivil Toplum Kuruluşlarına, işadamlarımıza, maddi ve manevi katkıda bulunan herkese Giresun Üniversitesi Rektörü olarak şükranlarımı sunuyorum” diyerek sözlerine başlayan Rektörümüz, konuşmasında Giresun Üniversitesinin mevcut durumuna, sonuçlandırılan ve hazırlık aşamasındaki projelere, ayrıca üniversite olarak belirledikleri hedeflere değindi.

Programda söz alan Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, ülke olarak eğitimde son 50 yılda büyük bir ilerleme kaydedildiğinin altını çizdi.  Eğitim alanında son yıllarda büyük yatırımlar yapıldığını ve son 15 yılda devlet bütçesinden en çok payın eğitime ayrıldığını vurgulayan Öztürk bu noktada, eğitimci yetiştiren kurumlar olarak üniversitelere de büyük görevlerin düştüğünü söyledi.

Programda söz alan ve Giresun Üniversitesine atfen “bilim ürettiğimiz, öğrenci yetiştirdiğimiz yuvamız” diyerek sözlerine başlayan Giresun Valisi Sayın Harun Sarıfakıoğulları, üniversitelerin eğitim sisteminin temelinin oluşturulmasında önemli katkılarının olduğunu,  bilimin kök salmasında, demokrasinin gelişmesinde lokomotif görevi gördüklerini vurguladı.

Sarıfakıoğulları’nın konuşmalarının ardından Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) şeref üyesi Prof. Dr. Metin Balcı,  2017-2018 Akademik Yılının ilk dersini vermek üzere sahneye çıktı. “Türkiye’nin Bilim Politikaları: Akademik Yükseltilmeler ve Sorunlar” başlıklı bir sunum yapan Sayın Balcı, sözlerine üniversitelerdeki genel işleyişe ve aksayan noktalara değinerek başladı.

Ülkelerin bilim potansiyelini ortaya koyan kriterlerden bahseden Balcı, bilimsel yayın sayısı, on bin kişi başına düşen araştırıcı sayısı, gayri-safi milli hasıladan araştırmaya ayrılan pay ve özel sektörün araştırmaya katkısının o ülkenin bilim potansiyelini ortaya koyduğunu belirterek bunların başında yayın sayısının geldiğini söyledi.

Türkiye’de özellikle 80’li yılların başında yayın sayılarının alt seviyelerde seyrettiğini söyleyen Balcı, özellikle 90’lı yıllarda doçentlik sınavlarındaki kriterlerin değişmesiyle yayın sayılarında önemli artışların olduğunu belirtti.

Sadece yayın sayılarıyla üniversitelerin akademik başarılarının ölçülemeyeceğinin ifade eden Metin Balcı, burada birçok unsurun göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi.

Konuşmasında özellikle doçentlik konusuna değinen Metin Balcı, hali hazırda devam eden uygulamalarda bazı sıkıntıların göze çarptığını ve bunların giderilmesi için YÖK’ün bazı değişiklikler yapması gerektiğini söyledi.

Üniversitelere eleman alımı, doçentlik sınavları gibi konulara değinen ve özellikle üniversitelere öğretim elemanı alınırken ikili ilişkilerin ön plana çıkarıldığını söyleyen Prof. Dr. Metin Balcı, bunun kaliteli akademik kadroların oluşturulmasına engel teşkil ettiğini ifade etti.

Akademik kariyer planlayan öğrencilerin, lisans eğitimlerinin ardından yüksek lisans ve doktora aşamalarında eğitim alacakları kurumları ve danışmanlarını iyi seçmeleri gerektiğini belirten Balcı daha sonra üniversitelerdeki emeklilik yaşına değindi.  Emeklilik yaşının yüksek olduğunu bunun düşürülmesi gerektiğini söyleyen Balcı, bilimsel başarıları bulunan kişilerin özel sözleşmelerle üniversitelerde tutulabileceğini bu şekilde üniversitelerde kalitenin yakalanabileceğini sözlerine ekledi.

Açılış dersinden sonra Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun ve eşleri Meryem Coşkun, Prof. Dr. Metin Balcı ve eşleri Jülide Balcı’ya, günün anısına hazırlanan plaket ve hediyeleri takdim ettiler. Metin Balcı’nın eğitim sisteminin iyileştirilmesi hususunda çalışmalarının bulunduğunu ve bu nedenle kendisini ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirten Rektörümüz,  programa katkılarından dolayı kendisine teşekkür etti.

Yoğun katılımın olduğu programa Giresun Valisi Sarıfakıoğulları, Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, J. Bölge Komutanı Tuğgeneral Hakan Saraç, Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan, Baro Başkanı Av. Soner Karademir, Ortadoğu Teknik Üniversitesinden Prof. Dr. Metin Balcı, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, İl Jandarma Komutanı J. Al. B. Murat Yakın, Sahil Güvenlik Komutanı Yüzbaşı Ömer Oran, Giresun Bel. Başk. Yrd. Orhan Kurt, ilçe kaymakamları, belediye başkanları, 22. Dönem Giresun Milletvekili Hasan Aydın, 24. Dönem Giresun Milletvekili Mehmet Geldi, üniversitemiz akademik ve idari personeli,  siyasi partilerin il ve ilçe temsilcileri, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının il temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Giresun Üniversitesi olarak Üniversitemizin 2017-2018 Akademik Yılı Açılış  törenine katılamadıkları halde gönderdikleri tebrik mesajları ile bizleri yalnız bırakmayan başta Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım olmak üzere Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli’ye, Başbakan Yardımcıları Bekir Bozdağ ve Recep Akdağ’a, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a, İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’ye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’na, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’a, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na, Giresun Milletvekili Sabri Öztürk’e,  ve ayrıca sayın valilere, üniversite rektörlerine, belediye başkanlarına, kamu, özel ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine teşekkürü bir borç biliriz.

 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Haber Sistemi DEMO v5 - 08 Ekim 2011Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV