20 Şubat 2018 Salı

Şedimizi Uğurladık, Yüce Allah'a Yolladık

BAU ile Türkiye'de Bir İlk Daha Gerçekleştiriliyor

Sanayi ve Üniversite İşbirliği ile Teknik Tekstil Yüksek Lisans Programı Açılıyor. Bahçeşehir Üniversitesi, Almanya Aachan Üniversitesi ile İTHİP iş birliği ile Teknik Testil Yüksek Libans Programı açılıyor.

18 Eylül 2017 Pazartesi 12:26
Bu haber 357 kez okundu
BAU ile Türkiye'de Bir İlk Daha Gerçekleştiriliyor

BAU ile Türkiye'de Bir İlk Daha Gerçekleştiriliyor

Sanayi ve Üniversite İşbirliği ile Teknik

Tekstil Yüksek Lisans Programı Açılıyor

Bahçeşehir Üniversitesi, Almanya Aachan Üniversitesi ile İTHİP iş birliği ile Teknik Testil Yüksek Libans Programı açılıyor.

Türkiye’de klasik tekstil sanayisini daha ileriye taşımak, akıllı tekstil sistemlerine dönüşümü sağlamak ve bu dönüşümü sağlayacak insanlar yetiştirmek amacıyla, Bahçeşehir Üniversitesi, Almanya Aachen Üniversitesi ve İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB), önemli bir işbirliğine imza atıyor. İşbirliği kapsamında Bahçeşehir Üniversitesi Mühendislik Fakültesi çatısı altında üretime yönelik insanlar yetiştirmek üzere “Teknik Tekstillerde Mühendislik Yönetimi” yüksek lisans programı açılıyor. Açılacak program çerçevesinde İTHİB üyesi şirketlerin AR-GE ve Üretim Mühendisi ihtiyacı karşılanmış olacak.

Program iki yıllık lisansüstü olarak uygulanırken, programa katılacak adaylar İTHİB üyesi şirketler tarafından belirlenecek. Belirlenen adaylar eğitim süresince ve eğitimlerini tamamladıktan sonra aynı şirketlerde çalışmaya devam edecekler. Programa katılacak adaylar, şirketler tarafından üç aylık bir iş sürecinden sonra seçilecek ve BAU’nun mülakat sürecinden sonra programa katılacaklar. Program çerçevesinde Mühendislik Yönetimi, Tekstile Giriş, Teknik Tekstiller, Proje Yönetimi ve Fabrika Uyarlamaları, Araştırma Metotları, Teknik Elyaflar ve İplikler, Teknik Tekstil Yapıları, Teknoloji Yönetimi, Ürün Geliştirme ve Süreç Yönetimi, Nanoteknoloji, Kalite Yönetimi gibi dersler alacak olan öğrenciler programdan tezli veya tezsiz mezun olabilecekler. Programın diğer akademik ortağı olan Aechen Üniversitesi, program kapsamında bazı derslerin uzaktan eğitim ile verilmesi ve öğrencilerin ilk yılın sonunda yaz programı çerçevesinde eğitimini üstleniyor. Bu kapsamda bir ilk olan program, öğrencilerin şirketlerde çalışırken eğitimlerine devam etmesi, aynı süreçte üniversitedeki dersleri anında uygulamaya koyması ve dünyanın teknik tekstilde öncü ülkesi Almanya’nın dönüşümünün öncü üniversitesi olan Aechen Üniversitesi’nde ders almaları açısından bu alanda ülkemiz için çok büyük bir dönüşüm fırsatı sunmaya adaydır.

Türkiye’de ilk defa akademik beklentinin yansı sıra sanayide çalışabilecek, üretime yönelik ARGE çalışmaları gerçekleştirecek mühendisler yetiştirmeyi hedefleyen program; Almanya, Güney Kore, Çin, Japonya ve Brezilya ekonomisinde büyük pay sahibi olan teknik tekstil üretimi ve İhracata etkisini ülkemiz içinde sağlamayı hedefliyor.

 

 

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Haber Sistemi DEMO v5 - 08 Ekim 2011Manşeti
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV